11 marca 2018 Brak komentarzy admin Loża , ,

Urodzenie dziecka to spektakularny okres w życiu rodziców, który obfituje w mnóstwo radości, ale i stresu. Większa część osób, już przed narodzeniem się dziecka mebluje pokój, przede wszystkim w trakcie trzeciego trymestru, choć są dodatkowo tacy, którzy wierzą w przesądy, że nie powinno się kupować mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie ważne, jakim rodzajem rodzica jesteś, ważne abyś tak wyposażył pokój dziecięcy, aby był on wygodny oraz bezpieczny.

Noworodek większość czas przesypia, ponieważ właśnie spanie pobudza jego rozwój w obszernej mierze. Powinno się w następstwie tego postarać się, żeby dziecko łatwo zasypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak wykazują badania, dzieciaki, jakie lepiej śpią, szybciej się rozwijają. Skutkiem tego serduszkiem pomieszczenia dziecinnego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje obszerny wybór tego rodzaju produktów, powinno się skusić się na model, który ma certyfikaty bezpieczeństwa i skonstruowany jest z nietoksycznych półproduktów, jakie na domiar tego nie uczulają. Istotny jest również materac, tutaj nie można oszczędzać, kupując np. z drugiej ręki, gdyż według badaczy dzieciaki śpiące na wiekowych i zużytych materacach nagminniej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tej przyczyny najlepiej wybrać model materaca, który uniemożliwia uduszeniu się nawet w sytuacji, kiedy maleństwo obróci się na brzuszek. Wszystkie mamy pragną, aby i dzieci miały jak najprzyjemniejszy sen, stad kupują dużo poduszek, kocyków oraz pościeli do łóżeczka, a to nie konieczne. Dziecko powinno spać tylko na materacyku, bez bezużytecznych dodatków, aby zapobiec możliwości uduszenia się.

Pokoik dla noworodka powinien mieć mebelki, wskazane jest wybrać tworzywa, które są przebadane oraz nie posiadają mocnych krawędzi, o jakie dziecko mogłoby się uderzyć. Należałoby zdecydować się na meble dedykowane dla noworodków, w skład których wchodzi komoda i komplet półek z głębokimi szufladami. Nieodłącznym elementem umeblowania tego pomieszczenia powinien być przewijak, który posiada zapobiegawcze barierki, które uniemożliwiają upadnięciu dziecka w sytuacji, kiedy jego matka dosięga np. po pieluszkę. To zaledwie koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący tylko w przybliżeniu 200 zł. Pożądane byłoby również zadbać o sympatyczne oświetlenie. Tutaj najlepszą alternatywą są bezpieczne żarówki, jakie posiadają atesty fotobiologiczne i nie wyniszczą wrażliwego wzroku maluchów. Jako, że pokoik powinien być nade wszystko funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla matki, gdzie może siadać i w spokoju a także ciszy nakarmić dziecko. Sprawdzi się np. fotel uszak, jaki posiada znaczny zagłówek. W tym miejscu bardzo dobrze kupić model z niegłębokim siedzeniem.
W samej rzeczy nie bez znaczenia są również kolory ścian. zaleca się nabywać ciężkich intensywnych kolorów, jakie obciążają wzrok dziecka. Tutaj najpewniejszym rozwiązaniem są klasyczne biele, ecru oraz sympatyczne róże, zielenie i błękity. pokoik dzieciaczka musi mieć też nawilżacz powietrza, szczególnie potrzebny jest zimą, kiedy ogrzewa się mieszkanie, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla noworodków nie są jeszcze tak potrzebne, nie można rozmieszczać ich w łóżeczka, w sytuacji gdy już decydujemy się na nie musimy wybrać modele konstruowane dla do danego wieku.