11 marca 2018 Brak komentarzy admin Loża , ,

Nadchodzi taki moment, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba zaaranżować mu pokój od nowa. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna iść w ślady rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W efekcie tego ich pierwsze zainteresowania pokrywają się zwykle z zainteresowaniami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata lubi grzebać w pod maską auta, to jego dziecko także się tym zaciekawi. Zwykle zawód wykonywany przez rodziców jest także ciekawy dla dziecka, więc maluchy bawią się grając role swoich opiekunów. Nie trwa to wiecznie. Po jakimś czasie odkrywa własne zainteresowania, niezależne od pasji rodziców, szczególnie gdy zaczyna okres dorastania manifestuje swoją autonomię, która także wyraża się w aranżacji pokoju.

Aranżacja pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko zaciekawione pracą policjanta z ochotą będzie spędzać czas na zabawie w pokoju urządzonym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego częścią będzie łóżko w kształcie samochodu policyjnego, a także dywan obrazujący policjantów i rabusiów lub drogę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe nalepki ścienne, które mogą obrazować policyjny radiowóz, postacie policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, wyposażone w drabinkę przypominającą tą w strażackim aucie.

Aranżacja pokoju małego miłośnika przyrody
Tematyka przyrodnicza, a w szczególności zwierzęta zajmuje dzieci. Warto wspierać tą pasję i zorganizować dla nich wnętrze pokoju w którym towarzyszyć mu będą różne gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być źródłem budowania wyobraźni i zabawy w fantastyczne przygody. Częścią takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można wykorzystać również drabinki i sznury. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą dziecko obserwować będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Konieczne będą również pluszaki, prezentujące różne gatunki zwierząt, które też będą elementem wystroju i zabawy dziecka. Elementem takiego pokoju może być także hamak, powieszony pomiędzy dwoma ścianami.

W rzeczywistości idealny pokój dziecięcy to taki, który dziecko będzie miało możliwość zaaranżować we własnym zakresie. Istotne aby pozostawić dziecku także możliwość wyrażenia siebie, pod postacią tablicy na której będzie miało możliwość gryzmolić kredą. Wspólne dobieranie gadżetów do pokoju może być cudowną zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być wspaniałe wspomnienie. Jeżeli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się zdolności konstruktorskie, pewne części wyposażenia można zrobić samodzielnie. Niezwykle popularne stało się robienie razem z dziećmi projektów pluszaków, które później są dokładnie odtworzone, bez względu na proporcje. Taka przytulanka będzie bez wątpienia najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie chciało się rozdzielać. Pokój dla dziecka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najpiękniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i spędzania w nim czasu z rodzicami.