11 marca 2018 Brak komentarzy admin Loża ,

Temat odpowiedniej aranżacji pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom dużo chwil. Istotne żeby pomyśleli o odpowiedniej ergonomii pomieszczenia, to znaczy ułożeniu mebli i wybraniu takich, które będą funkcjonalne i posłużą dziecku także gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że istnieją meble dedykowane tylko dla pokoju niemowlaka i niełatwo je potem wkomponować w przestrzeń, to komody, czy kanapy przy łóżeczku maluszka najlepiej dobrać z myślą o przyszłości, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zostanie zastąpione zwykłe łóżko dla dzieci.

Istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Nie chcemy przecież wielokrotnie go przemalowywać, dlatego warto zdecydować się na neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej aranżacji. Dodatkowo nie jest istotne czy na świat przyjdzie dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie w sam raz sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w szybkim tempie i meble z wieku niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą odejść w odstawkę. Dobrze jest jednak zdecydować się na wyposażenie przestrzeni, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami zlokalizowany w pokoju dziecka w pobliżu łóżeczka może pozostać elementem jego aranżacji. Kiedy maluch dorośnie będzie miało gdzie przyjąć swoich gości np. podczas urządzania urodzin. Podobnie dobrze jest kupić szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku wiele lat.

Częścią aranżacji, który łatwo można zmienić są naklejki na ścianach. W obecnych czasach można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w rozmaitych deseniach i rozmaitej kolorystyce. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju swojej pociechy zamontować także „ścianę myśli”, pod postacią tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i gryzmolić bez ograniczeń, a gdy będzie większe wykorzysta ją jako notesik i przypomnienie o istotnych sprawach albo miejsce, na którym zapisywać będzie ulubione powiedzenia.

Istotną kwestią, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest wybór większego łóżka. Kiedy nie ma się ograniczeń finansowych można rzecz jasna kupić fikuśne łóżka w kształcie pojazdów albo pałaców. Niemniej jednak takie łóżko posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się żeby łóżko było użyteczne dłuższy czas, dobrze nabyć pospolity, ponadczasowy model. Łóżko drewniane będzie odpowiednie zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna narzuta na łóżko, np. z bohaterami ulubionych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może zamienić taką narzutę, np. na taką z emblematem ukochanego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionej kapeli. Małe dodatki mogą zupełnie odmienić wnętrze bazujące na standardowych, drewnianych meblach.

Ciekawym elementem zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie wyobraźnię i tworzyć wnętrze. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę dobrze jest wybrać dywan, na którym młodsze dziecko bezpiecznie będzie się bawić. Możemy zdecydować się na motywy z bajek, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś podarować lub zdecydować się na desenie, które będą pasowały również w pokoju starszej pociechy.