Finanse osobiste i budżet domowy

Pieniądze są stałym elementem życia każdego człowieka, jednak nie zawsze wiemy jak się z nimi obchodzić. W momencie wejścia w dorosłość i rozpoczęcia swojej pierwszej pracy zarobkowej, zyskujemy poczucie, że od teraz stać nas na wiele rzeczy i możemy mieć wszystko, czego tylko zapragniemy. Niestety prawdziwe życie, a później także i konieczność utrzymywania się samodzielnie, bardzo szybko weryfikuje nasze marzenia i pragnienia o natychmiastowym posiadaniu najnowszego modelu BMW i zakupie mieszkania za gotówkę tuż po osiągnięciu pełnoletności.

Budżet domowy

Podstawą do dysponowania własnymi finansami w rozsądny i prawidłowy sposób jest świadomość swoich wydatków. Sytuacja, w której nie potrafimy określić wysokości naszych comiesięcznych wydatków i zobowiązań, prowadzi do utraty kontroli. Okazuje się wtedy, że zarabiając nawet duże pieniądze, na koniec miesiąca na naszym koncie nie pozostaje ani złotówka. Dlatego tez w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie przyjrzeć się swoim wydatkom. Dzięki temu możliwe jest dokonanie zmian i skuteczne ograniczenie zbędnego wyrzucania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, a w zamian tego odkładaniem na przykład na wymarzone audi. Znając wysokość własnego budżetu i wysokości zobowiązań, można zdecydować o dalszym swoim postępowaniu z pieniędzy oraz ich dysponowaniu.

Kredyty i pożyczki

Jedną z największych szans, lecz także jednocześnie pułapek po rozpoczęciu zarabiania własnych pieniędzy, jest posiadanie zdolności kredytowej. Regularne otrzymywanie pensji i dysponowanie większym budżetem, umożliwia branie dowolnych pożyczek z banków lub innych instytucji finansowych. Wszechobecna i galopująca konsumpcja oraz rozwój technologiczny sprawiają, że w każdej chwili pragniemy mieć więcej i lepsze gadżety. Jest to jednak błędne koło, które szybko doprowadza do wpadnięcia w swego rodzaju spiralę długu. Na przykład mercedes, który został zakupiony wyłącznie za pieniądze pożyczone z banku, nie jest naszym osobistym sukcesem. Nadal jest to dług, który obciąża nasze konto i wymaga regularnej spłaty. Posiadanie karty kredytowej, to kolejny aspekt życia, który choć teoretycznie może poprawić jakość naszego życia, może również doprowadzić do utraty bezpieczeństwa finansowego. Najlepszym sposobem na korzystanie z karty kredytowej jest odłożenie jej na dno szuflady i wykorzystanie jej jedynie w najpilniejszych sytuacjach, z zadbaniem o jak najszybsza spłatę.

Większe zarobki

Po zadbaniu o świadome dysponowanie swoimi środkami finansowymi, przychodzi czas na pomnażanie swoich pieniędzy. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pieniędzy, możliwe jest skuteczne ich gromadzenie i pomnażanie. Jeśli posiadamy określone umiejętności lub pasje, warto wykorzystać je do spieniężenia. Nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej w naszym domowym budżecie, może zmienić wiele i przyspieszyć cały proces oszczędzania i budowania swojej wolności i swobody finansowej. Jeśli marzy nam się nowe audi lub bmw przed domem, to właśnie zarobione nadwyżki, mogą przyczyniać się do bezpiecznego i rozsądnego spełnienia tego marzenia. Każda osoba, niezależnie od charakteru wykonywanej pracy i wysokości osiąganych w niej zarobków, powinna w świadomy sposób dysponować swoimi finansami, dzięki czemu uniknie stresu zadłużeń i martwienia się o pieniądze na najpilniejsze potrzeby życiowe.