Jak nauczyć dziecko oszczędzania

Nadmierne wydatki są poważnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie. Niestety dzieci obserwując, co robią ich rodzice, uczą się złego rozporządzania pieniędzmi. Pierwszym krokiem w wychowaniu dzieci i młodzieży powinna być nauka oszczędzania budżetu domowego.

Jak wpoić dzieciom potrzebę oszczędzania?

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka wartościowania pieniędzy jest zapoznanie go z kosztami poszczególnych przedmiotów. Podczas zakupów można pokazać swojemu dziecku różne przedmioty, które ich interesują i przedyskutować przydatność tego przedmiotu oraz jego cenę.
Kiedy omawiasz cenę zabawek i rzeczy, które interesują Twoje dziecko, dobrym pomysłem byłoby również podanie im kosztów przedmiotów codziennego użytku. Należą do nich artykuły spożywcze, artykuły zdrowotne i kosmetyczne, ubrania itp. Pomoże to dziecku porównać koszty i zorientować się, jak dużym poświęceniem będzie nowa gra wideo, którą jest zainteresowane.

Należy również pomóc mu zrozumieć proces oszczędzania pieniędzy i uświadomić dziecku, że rodzice nie mają nieograniczonych możliwości finansowych.
Małe dziecko ma skłonności do myślenia, że pieniądze po prosu są. Jest przyzwyczajone do tego, że bankomat da tyle pieniędzy, ile się chce. Dziecku należy wyjaśnić, że budżet domowy to ograniczona podaż pieniędzy do wydania. Z czasem zrozumie tę zasadę. Ponadto zasada ta pomoże dziecku zwiększyć szacunek dla idei oszczędzania pieniędzy.

Jak zachęcić dziecko do oszczędzania pieniędzy?

Musisz nie tylko nauczyć dziecko oszczędzać pieniądze. Powinieneś również je zmotywować, aby to zrobiło. Możesz zacząć od wprowadzenia w jego życie ładniej skarbonki np. kształt słonika, biedronki, myszki itp. Możesz pomóc wybrać ładną skarbonkę, aby pomóc dziecku zainteresować się oszczędzaniem. Możesz również obiecać dziecku bonusik – w formie drobnych pieniędzy – za systematyczne oszczędzanie. Na przykład możesz dziecku zaproponować 3,00zł za każde zaoszczędzone 30,00zł. Pomoże dziecku zrozumieć zasadę zarabiania odsetek od swoich pieniędzy.
Z dorosłymi dziećmi jest inaczej. Praca po szkole powinna być dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy i uczenie ich, jak je cenić.

Jakim sposobem nauczyć dziecko oszczędzania ?

Zaproponuj dziecku odłożenie pieniędzy do skarbonki lub konto oszczędnościowe, jeśli je ma. Ilekroć chce coś kupić, pozwól mu wydać własne pieniądze. Kiedy zacznie widzieć, że jego pieniądze “topnieją”, będzie bardziej niechętne by je bezsensownie wydawać.
Z wiadomych powodów łatwo jest wydawać pieniądze mamy lub taty, ale jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy swoich to sprawa staje się mniej przyjemna. Gdy zaczniesz zaszczepiać w dziecku nawyk oszczędzania poprzez możliwość wydawania własnych pieniędzy, kilka razy obróci swoją złotówką niż wyda ją na mało potrzebne przedmioty