- Jak prać buty? Czy pranie w pralce jest bezpieczne?
- Praktyczny Przewodnik Po Pielęgnacji Samochodu: Od Czyszczenia po Ochronę
- Przez mityczne ziemie Azeroth do dystopijnego Londynu - odkryj światy literackie na Matfel.pl
- Fotel glamour: jak wprowadzić luksusowy akcent do Twojego wnętrza?
- Uprawa bezorkowa ratunkiem dla roślin w czasie susz
Do czego służy płyta HDF?
Płyta HDF (z ang. High Density Fibreboard) to coraz popularniejszy materiał drewnopochodny, który używa się w budownictwie i meblarstwie. Mówi się, że jest to znacznie lepsza warstwa standardowej płyty wiórowej. To z niej powstają najnowocześniejsze panele podłogowe, meble i drzwi.
Płyta HDF to płyta pilśniowa charakteryzująca się wysoką gęstością. Materiał ten powstaje w wyniku połączenia ze sobą włókien drewna za pomocą kleju syntetycznego, substancji utwardzającej oraz żywicy. Wszystko to poddane jest prasowaniu pod wysoką temperaturą i przy dużym ciśnieniu.
Płyta HDF wyróżnia się spośród innych płyt pilśniowych znacznie wyższą twardością i gęstością, która przekracza nawet 850 kg/m3. To większa gęstość niż w litym drewnie w większości gatunków (nawet więcej niż w dębie!). Mimo to płyta HDF jest niebywale lekka, bo w standardowym wymiarze (ok. 2,5 x 2 m) jest waga nie przekracza 2,7 kilograma. Do jej niewątpliwych zalet dołączyć też można niską cenę.
Materiał ten sprzedaje się w dwóch wersjach: lakierowanej i surowej. Oba rodzaje można wykorzystywać jedynie we wnętrzu budynku. Surowy wariant płyty HDF powlekać można przeróżnymi okleinami i laminatami, wówczas zyskuje znacznie lepszą odporność na działanie czynników zewnętrznych, podobnie jak lakierowana wersja.
Gęstość i twardość płyty HDF w połączeniu z łatwością jej obróbki sprawia, że świetnie nadaje się ona do produkcji takich rzeczy jak: meble (zwłaszcza tylne ściany szafek, półki i inne elementy mebli tapicerowanych), kasetony, panele i okładziny ścienne, panele podłogowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, parapety okienne. Sprawdzają się także przy tworzeniu pudeł i opakowań oraz tablic malarskich i dekoracji.
Montaż płyty HDF zależy od planów ich zastosowania. Do prac potrzebne będą zdecydowanie odpowiednie akcesoria, jak na przykład: specjalne wkręty i gwoździe, które połączą płytę pilśniową z powłoką, która zmniejsza tarcie. Mocując płytę HDF na ścianie, najpierw należy zamontować ramę (tak zwany szkielet) do ściany, a następnie przymocować do niej panele przy pomocy specjalnych uchwytów.