Komfort spania

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Spędzamy w nim po kilka godzin dziennie. To czas, który przeznaczamy na regenerację i odpoczynek po dniu pełnym obowiązków. Dobry sen to przyjemność, relaks, regeneracja całego organizmu i gwarancja tego, że rano wstaniemy wypoczęci. Aby jednak dobrze się wysypiać, potrzebujemy odpowiedniego łóżka a przede wszystkim dobrego materaca. Wiele osób nie przywiązuje wagi do jego jakości a to ogromny błąd. Porządny materac pozwoli nam skutecznie odpocząć, prawidłowo się zregenerować a także uniknąć problemów z kręgosłupem. Zadbajmy o nasze ciało!
Na rynku znajdziemy różne materace. Ich różnorodność może sprawić, że poczujemy się nieco przytłoczeni wyborem. Pamiętajmy, że wybór materaca jest kwestią bardzo indywidualną. W rzeczywistości model dobry dla jednej osoby, niekoniecznie będzie słusznym rozwiązaniem dla kogoś innego. Należy wziąć tutaj pod uwagę indywidualne preferencje i uwarunkowania. O czym należy pamiętać jeżeli chcemy spać na materacu idealnym? Jaki model materaca będzie dobry dla alergików a jaki dla osób ze schorzeniami kręgosłupa?

Miękki czy twardy

Nasz materac musi mieć odpowiednią twardość ponieważ dzięki temu dopasuje się do kształtu ciała i zagwarantuje optymalne ułożenie kręgosłupa. Zbyt twardy spowoduje brak właściwego krążenia krwi przez co będziemy musieli często zmieniać pozycję do spania. To z kolei jest przyczyną braku głębokiego snu co przełoży się na niewyspanie i chroniczne zmęczenie.
Jeżeli wybierzemy model zbyt miękki to wówczas nasze mięśnie będą ciągle spięte w poszukiwaniu najlepszej pozycji do spania. To wywoła natomiast bóle szyi, pleców i dyskomfort mięśni. Również tutaj będziemy mieć do czynienia z uczuciem niewyspania i zmęczenia.
Trudny wybór. Zdecydowanie pomóc może nam konsultacja z ekspertem lub fizjoterapeutą. Jeśli jednak materac wybieramy samodzielnie, możemy wówczas przeprowadzić prosty test: wystarczy położyć się na wybranym materacu a następnie spróbować wsunąć dłoń pod lędźwiową część kręgosłupa. Jeżeli idzie nam bez problemu – świadczy to o zbyt dużej twardości materaca. Jeśli nie możemy wsunąć ręki – wówczas wybrany model materaca jest zbyt lekki. Idealny jest wówczas gdy nasza ręka napotyka lekki opór.
Obecnie sprzedawane materace mają również oznaczenia twardości – najczęściej spotykamy symbole H2 i H3. Wybór materaca podyktowany jest również wagą jego użytkownika. Standardowo przyjmuje się, że twardość H2 powinny wybierać osoby ważące do 80 kg. Z kolei H3 – osoby o wadze powyżej 80 kg.

Inne parametry

Długość materaca powinna być o 20 cm wyższa od osoby śpiącej w łóżku. Jeśli śpimy we dwoje – wówczas 20 cm liczymy od wysokości osoby wyższej. Szerokość wybieramy według indywidualnych upodobań choć mówi się, że “im szerszy tym lepszy”.
Alergicy powinni wybierać materace lateksowe gdyż zapobiegają one rozwojowi grzybów i bakterii. Rozwiązaniem może być model z antyalergicznym pokrowcem, który można z łatwością ściągnąć i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza aby pozbyć się roztoczy i alergenów.
Osoby z wadami postawy powinny natomiast wybierać materace o dużej elastyczności – takie jak lateksowe, kieszonkowe czy termoelastyczne.