Dobre buty sportowe

W ostatnich latach jogging stał się jedną z ulubionych rozrywek Polaków. To nie tylko aktywny sposób na spędzanie wolnego czasu ale również możliwość zadbania o kondycję, wyrobienia mięśni, zwiększenie koncentracji czy metoda spalenia zbędnych kilogramów. Bieganie jest sportem egalitarnym – biegają młodsi, starsi, kobiety i mężczyźni. Biegać zaczynają również dzieci, zachęcane przez rodziców czy młodsze rodzeństwo. O popularności tego typu sportu świadczy fakt organizowania licznych imprez takich jak maratony, półmaratony czy biegi charytatywne.
Biegać może prawie każdy i niemal wszędzie, można biegać indywidualnie lub w większym zespole. Być może zatem dlatego Polacy pokochali tę formę aktywności fizycznej. Rozpoczynając naszą przygodę z bieganiem, musimy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich butów. Właściwe obuwie jest niezwykle przydatne ponieważ zapobiega kontuzji, odpowiednio ustawia stopę i wpływa na wysoki komfort biegania. W końcu chodzi o bezpieczeństwo i własną przyjemność ze sportu. W jaki sposób powinniśmy wybierać buty do biegania?

O czym warto pamiętać

Musimy pamiętać, że obuwie do biegania to inny rodzaj butów niż te, z których korzystamy na co dzień. Buty muszą być odpowiednio dobrane i dobrze leżeć od pierwszego momentu ponieważ jeśli są niewłaściwe, zwiększamy ryzyko kontuzji. Dlatego też spośród dostępnych w sklepie wybieramy kilka par i sprawdzamy, które są dla nas najbardziej komfortowe. Niekoniecznie te najładniejsze będą najlepsze a tutaj chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo. Również rozmiar buta powinien być dobrze dobrany – buty do biegania o właściwym numerze to takie, w których najdłuższy palec ma pełną swobodę ruchu. Ponadto buty powinny dobrze trzymać stopy i pięty. Jeżeli pięta w czasie biegu będzie się ruszać, może powodować otarcia i kontuzję ścięgna Achillesa dlatego musimy tego unikać.
Buty mierzymy w skarpetkach, w których będziemy biegać aby dopasować odpowiedni model.
Aby wybrać najlepszy dla nas model, powinniśmy najpierw określić typ stopy (czy jest pronująca, supinująca lub neutralna). Zwracamy również uwagę na powierzchnię, po jakiej najczęściej będziemy biegać. Jeżeli nasze treningi będziemy przeprowadzać w mieście (powierzchnia typu asfalt, beton, kostka brukowa) wówczas wybierzmy buty posiadające większą amortyzację oraz stabilizację stopy. Jeśli zaś na trening wybierzemy ścieżki leśne, górskie czy nierówne podłoże, powinniśmy wybrać model butów z mocno wyprofilowaną podeszwą.
Musimy również wziąć pod uwagę wagę naszego ciała. Im więcej ważymy, tym większa powinna być amortyzacja naszych butów bo to zmniejsza obciążenie stawów i kręgosłupa oraz ryzyko kontuzji.

Buty do ćwiczeń

Również do ćwiczeń takich jak fitness powinniśmy wybrać odpowiednie obuwie.
Tego typu buty muszą być lekkie, przewiewne i wygodne. Zwracamy uwagę na odpowiednie usztywnienie stopy oraz rodzaj podeszwy. Buty nie mogą również ślizgać się po powierzchni, powinny być wyposażone w płaską piętę i wyższy tył aby ochronić stawy skokowe. Nie mogą również spadać czy zsuwać się w czasie ćwiczeń.