Wielkanoc w Polsce – kiedyś I dziś

Related Post

Jedną z najważniejszych I najstarszych uroczystości chrześcijańskiej jest Wielkanoc, czyli Święto Paschy. Już od X wieku w Polsce jest obchodzona na pamiątkę śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przez taki długi okres istnienia powstało wiele obrzędów, zwyczajów oraz tradycji. Chociaż niektóre z nich już nie funkcjonują, to wiele nadal jest obecnych lub lekko zmienionych. Tradycje I zwyczaje Wielkanocne w Polsce dawniej I dziś mogą się różnić, jednakże duch Świąt Wielkanocnych nadal trwa.

Wielki Post

40 dniowy okres przygotowań nazywamy Wielkim Postem, który trwa od Popielca do Wielkiej Soboty. Warto widzieć, iż ten okres dawniej był dłuższy aż o 3 tygodnie przedpościa. To właśnie ono wprowadzało wśród ludzi nastrój wielkopostny, a rozpoczynało się niedzielą starozapustną. Mięsopustna I zapustna to nazwy kolejnych niedzieli przedpościa. Natomiast trzy dni, które poprzedzały Środę Popielcową nazywały się mięsopust, zapust oraz ostatków, a w trakcie nich trwały tradycyjne zabawy.

Niedziela Palmowa

Tak samo jak dawniej, Niedziela Palmowa jest obchodzona – chociaż kiedyś nosiła nazwę wierzbna albo kwietna. Obecnie nie spędzamy czasu na przygotowanie własnej, ręcznie wykonanej kolorowej palmy z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, piórek oraz kwiatów, a wybieramy się do sklepu, by kupić już gotową, którą następnie zanosimy do kościoła. Kiedy palemka została poświęcona, wierzono, że posiada ona magiczne właściwości. Z tego właśnie powodu zanoszono ją do domu, by przynosiła szczęście, również wkładano ją pod próg, wierząc, że będzie chroniła domowników przed chorobami. W pierwszą zaoraną skibę wkładało się krzyżyk z poświęconej palmy – chroniła przed gradobiciem. Natomiast wierzbowe kotki z palemki miały strzec przed bólem gardła oraz zapewniać zdrowie, więc je połykano. Magiczne siły były przekazywane przez lekkie uderzenia – co ciekawe, nie tylko ludzi, a także zwierzęta oraz dobytek.

Malowane jaja

Starym zwyczajem, który sięgał już czasów Słowian, jest malowanie jajek, który obecnie nazywamy Pisankami. Były one symbolem sił witalnych oraz nowego życia, dzisiaj jednak uważane są tylko za kolorowy symbol Świąt Wielkanocnych. Zależnie od regionu kraju spotkamy się z zastosowanymi różnymi technikami barwienia, a także z oryginalnymi wzorami na jajka.