Jak szybko i skutecznie rozpoznać niepłodność u mężczyzny?

W naszym kraju temat seksu, płodności czy jakichkolwiek spraw około ginekologicznych, nadal jest tematem krępującym. Wszystko się zmienia, z roku na rok stajemy się coraz bardziej otwarci, uczymy się mówić otwarcie o swoich potrzebach, dolegliwościach, czy wątpliwościach, jednak wymaga to często sporej gimnastyki i pokonywania własnych ograniczeń. Są to najczęściej wzorce i schemat, które wypracowaliśmy, patrząc na poprzednie pokolenia naszych rodziców i dziadków, którzy taką wiedzę otrzymali od swoich przodków. To nie zbrodnia jednak pokutujemy do dziś. Kobiety wciąż krępują się rozmawiać o swoich potrzebach seksualnych, a większość mężczyzn wstydzi się rozmawiać z kimkolwiek o swoich problemach urologicznych czy seksualnych. Zdrowie mężczyzn.

Niepłodność męska objawy

1. Zaburzenia erekcji. Mogące występować czynnościowo, pod wpływem stresu i napięć, lub w wyniku schorzeń endokrynologicznych, nadciśnienia lub w wyniku przyjmowanych leków.
2. Spadek możliwości seksualnych. Naturalnie spadek następuje wraz z wiekiem każdego mężczyzny, niepokojący jest natomiast gwałtowny spadek możliwości seksualnych oraz towarzyszące mu dodatkowe objawy np. zmęczenie, spadek siły.
3. Brak ochoty na seks.
4. Ból w trakcie lub po stosunku. Najczęściej powodowany zakażeniem i wymaga konsultacji specjalistycznej.
5. Zmniejszona ilość ejakulatu.
6. Nietypowa ilość i wygląd ejakulatu.
7. Małe jądra. Prawidłowo jądro powinno mieć ok. 20 ml objętości, wymiary ok. 4,5 na 3 na 3 cm.
8. Pieczenie, ból, swędzenie przy oddawaniu moczu. Mogą to być objawy podrażnienia (kosmetykami) lub infekcji układu moczowego. Wskazane jest badanie moczu, a w przypadku utrzymujących się długotrwałych dolegliwości, diagnostyka w kierunku chorób przenoszonych droga płciowa.
9. Ból jąder. Boże być powiązany z infekcjami jader lub najądrzy.
10. Zniekształcenie moszny.
11. Ból prostaty. Bóle gruczołu krokowego należy jak najszybciej leczyć, rozpoczynając od wizyty u urologa.

Zdarza się, że dolegliwości, z którymi boryka się większość niepłodnych mężczyzn, są przez nich ignorowane i pozostawione bez leczenia przez długi czas. Może to doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia choreo i spowodować konieczność dłuższego leczenia. Im wcześniej zaobserwujemy ewentualne nieprawidłowości i rozpoczniemy diagnozę leczniczą, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia oraz zdrową ciążę. Samoobserwacja oraz samobadanie jader, nie jest co prawda bezpośrednio związane z ciążą, jednak pozwala na ewentualne wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości.