Metody odbudowy zęba – wykorzystywane materiały, cena zabiegu.

Zabiegi stomatologiczne znacząco poprawiają wygląd, jak również dają możliwość wyleczenie uszczerbku czy innego urazu zęba. Jednym z działań dentystycznych jest odbudowa zęba. Na czym ona polega? Dla kogo jest dedykowana?

Jakie metody odbudowy zębów można wyróżnić? Czym one się cechują?

Złamana lub uszkodzona korona zęba bardzie nieładnie wygląda, jak również przynosi ogromny dyskomfort dla pacjenta. Dlatego też bardzo ważnym jest szybkie zniwelowanie problemu. Podczas doboru techniki działania, specjalista stomatolog przede wszystkim ocenia stan pozostałego zęba, jak również możliwości dotyczące leczenia.
Wśród najbardziej popularnych metod zalicza się zabiegi takie jak:

  • odbudowa zęba na pinach – to działania, których warunkiem jest posiadanie zdrowego korzenia, do którego następnie zostanie dołączony pin. To właśnie na jego części pozostanie stworzona korona zęba. Piny są elementami trwałymi, wykonanymi z tytanu. Posiadają długą żywotność, są proste i szybkie w aplikacji.
  • odbudowa zęba kompozytem – to jedna z najbardziej powszechnych technik. Jednak może być ona wykorzystania jedynie przy niezbyt wielkich ubytkach. Brakującą część korony uzupełnia się plastycznym tworzywem, który kolejno pod wpływem promieni UV ulega utwardzeniu.
  • odbudowa zęba na sztyfcie – technika ta zalecana jest osobom, u których korona oraz korzeń zęba uległy zniszczeniu. W tym przypadku stomatolog wspiera się dodatkowo zamontowana wkładką koronowo – korzeniową.

Zabieg odbudowy zęba dla wielu ludzi jest działaniem bardzo pracochłonnym. Wielu pacjentów boi się również poddać tym działaniom ze względu na odczucia i strach. Zatem czy odbudowa zęba boli? Odczucia pacjenta mogą być różne. Sam ból uzależniony jest od wielu czynników, takich jak rodzaj i wybrana metoda, stan zęba czy wykorzystane znieczulenie.
Metoda oraz sposób działania uzależnia również koszty zabiegu. Cena odbudowy zęba jest bardzo zróżnicowana. Mieści się w granicach od 200 nawet do 1000 zł. Wszystko zależne jest od techniki zabiegowej, wykorzystanych materiałów oraz indywidualnych preferencji gabinetu stomatologicznego.