Czy warto szukać wiedzy o zdrowiu w internecie?

Internet to bogate źródło informacji na wszelakie tematy. Niestety są to informację nieprzesiane przez grono znawców czy fachowców w danej dziedzinie. Jest to totalna mieszanina informacji wartościowych z tymi zupełnie bezwartościowymi. Nikt nie sprawdza treści wrzucanych do sieci. Nie ma kontroli merytorycznej nad tym co pojawia się, szczególnie jeśli treści te znajdujemy na forach, portalach społecznościowych czy encyklopediach tworzonych przez użytkowników. Nie jesteśmy w stanie, wśród całej tej masy informacji, wyłapać czy dane twierdzenie jest prawdziwe, więc każdą wiedzę nabytą z internetu najlepiej zweryfikować, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to po prostu potraktować z przymrużeniem oka. O ile są sprawy, w przypadku, których pomyłka czy błędna teza nie zaszkodzą, to w kwestii zdrowia jednak nie polecam powielania pomysłów innych użytkowników internetu. Często przypadki opisywane w internecie wydają się niezwykle podobne, ale zdrowie człowieka to wartość nadrzędna i indywidualna.

Wyszukując informację na temat symptomów, które niepokoją nas, diet czy sposobów na zdrowe życie, na pewno trafimy na niezwykle podobne opisy stanu zdrowia. Niejednokrotnie pod takim opisem znajdziemy sposób na wyleczenie, bądź złagodzenie objawów. Pamiętajmy jednak, że osoba wstawiająca taki wpis, mogła nie mieć chorób współistniejących bądź miała, ale inne. Lek, czy postępowanie, które pomogło w danym przypadku, nie zawsze pomoże nam. Są jeszcze kwestie uczuleń, innego trybu życia czy nawet sposobu odżywiania. Czasem objawy niepokojące nas, są zapowiedzią poważniejszych kłopotów, a my maskując je poradami z internetu, nie próbujemy dociec przyczyny. Nierzadko też, mogą po takich poradach pojawić się dodatkowe symptomy, które zmylą i zbiją z tropu lekarza, który nam zacznie pomagać, gdy sytuacja zabrnie za daleko.

Pamiętajmy, że zdrowie to również nasza dieta i ruch fizyczny. Tutaj również lepiej zasięgać opinii osoby wykształconej w danym kierunku. Opinie specjalistów poprzedzone wywiadem, czy też zestawem badań są w większości przypadków niemal w stu procentach trafne. Zawsze w kwestii zdrowia polegajmy więc na specjalistach. Lekarze pierwszego kontaktu, pogotowie czy specjaliści w swoich dziedzinach, to jest odpowiednie źródło wiedzy medycznej.

Poza tym wiedza o zdrowiu w obecnych czasach bardzo ewoluuje, zmieniają się zasady leczenia, żywienia, czy polecanych form ruchu. W całym tym gąszczu informacji naprawdę ciężko się połapać. Zaufajmy osobą wykwalifikowanym.

Podsumowując internet to kiepskie miejsce na szukanie wiedzy o zdrowiu, ale dobre miejsce na szukanie inspiracji, motywacji czy wsparcia.