Trawokulki – cenna karma dla koni

Related Post

  • No related post.

Każdy doświadczony hodowca koni doskonale wie, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa prawidłowe odżywianie. Zwierzęta te potrafią być silne oraz cieszyć się dobrym zdrowiem do późnych lat swego życia tylko wtedy, gdy w ich dieta jest bogata w witaminy oraz minerały. Gdy nadchodzi okres jesienno – zimowy i dostęp tych zwierząt do świeżej trawy jest ograniczony, wówczas to warto karmić je trawokulkami. Czym charakteryzuje się ta wartościowa karma?

Czym są trawokulki? Podstawowe informacje.

Trawokulki to siano w granulowanej postaci. Karma ta jest produkowana z naturalnych traw różnego gatunku o wyjątkowym aromacie. Najczęściej są one zbierane z pierwszych pokosów, a później w procesie produkcji suszone i przetwarzane na granulowany preparat będący cennym źródłem błonnika.

Dużą zaletą trawy w granulkach jest to, że nie zawiera ona cukru. Można ja bez problemu łączyć z każdą paszą treściwą lub podawać zwierzętom hodowlanym jako zamiennik błonnika. Stanowi ona bardzo cenny pokarm przede wszystkim dla koni z dietą ubogą w ziarna zbóż. Ten wysoko włóknisty oraz wysoko przyswajalny preparat wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy tych zwierząt. W procesie produkcji trawa jest suszona za pomocą ciepłego powietrza, dzięki czemu zachowuje ona wszystkie cenne wartości odżywcze oraz nie jest narażona na rozwój pleśni i grzybów. Karma ta nie zawiera w swoim składzie jakichkolwiek dodatków, sztucznych aromatów, konserwantów, melasy, słomy oraz wypełniaczy.

Trawa granulowana a dobre zdrowie koni

Trawokulki, to cenny pokarm po który powinni sięgać przede wszystkim hodowcy koni chudych, w starszym wieku oraz schorowanych czy ze skłonnościami do alergii. Ze względu na bardzo dużą zawartość włókna jest także sprawdzonym wyborem dla koni sportowych oraz ciężko pracujących. Trawa w kulkach wpływa bardzo pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie końskiego układu pokarmowego. Reguluje ona jego procesy trawienne. Karma ta ma postać kulek, które zmuszają konie do dokładniejszego przeżuwania. Dzięki temu doskonale sprawdza się ona u tych osobników, które bardzo szybko i gwałtownie pochłaniają podawane im porcje pożywienia.

Trawa w granulacie jest doskonałym źródłem wolno uwalnianej energii, dzięki czemu zwierzęta są energiczne przez dłuższy czas. Spora zawartość włókna pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia u tych osobników kolek oraz pomaga wyregulować procesy trawienne.

Karma ta charakteryzuje się naturalnym zapachem trawy, co w dużym stopniu zachęca zwierzęta do jej konsumpcji. Wysoka zawartość białka przyczynia się w znaczący sposób do poprawienia kondycji zwierząt oraz wspomagania ich rozwoju na każdym etapie życia. Co więcej preparat ten nie powoduje nadpobudliwości u koni. Jest ona zalecana:

  • dla osobników o wrażliwym żołądku
  • dla starszych koni mających problem z żuciem długich traw
  • dla koni nie tolerujących innych pasz
  • dla koni z problemami oddechowymi – wówczas to należy ją podawać na mokro
  • dla koni z brakiem uzębienia

Oprócz tych osobników karmę tę można podawać bydłu mlecznemu, owcom, kozom, królikom oraz wielu innym zwierzętom domowym.