Oddychanie – czy robisz to dobrze?

Wdychanie i wydychanie powietrza to czynność odruchowa. To oznacza, że nie musisz specjalnie się na niej skupiać, żeby cały proces przebiegł w miarę poprawnie. Sprawdź, czy potrafisz oddychać w optymalny sposób.

 

Jak działa oddychanie?

Czynność życiowa polegająca na wymianie gazowej – tak można opisać proces oddychania. Tlen, który pobierasz z powietrza trafia do innych komórek w organizmie. Wydychasz natomiast dwutlenek węgla. Ta wymiana jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich układów i prawidłowej gospodarki tlenowej we krwi. Skoro to tak istotne, ważne jest żebyś wiedział, jak prawidłowo oddychać. Tę funkcję można z powodzeniem wytrenować. Ciekawi się, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe? Oto kilka podpowiedzi!

Trening z oddychania – zdrowie

Większość ćwiczeń oddechowych ma za zadanie zwiększyć objętość płuc, poprawić ich wydolność, wzmocnić dotlenienie, a dzięki temu pozytywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Odpowiednia ilość tlenu w komórkach może przyczynić się do redukcji stresu, opóźnić procesy starzenia i polepszyć procesy metaboliczne. W czasie oddychania pozbywamy się także toksyn i innych niepotrzebnych substancji.
Oto kilka ćwiczeń, które pomogą ci oddychać prawidłowo:
1. Oddychanie przeponą: połóż się na podłodze i ugnij nogi w kolanach pod kątem prostym. Jedną rękę złóż na przeponie, czyli na górnym odcinku brzucha tuż pod klatką piersiową. Drugą trzymaj pod obojczykiem. Rozluźnij się i oddychaj w taki sposób, by unosił się tylko twój brzuch, a nie klatka piersiowa. Bierz głębokie wdechy, a powietrze wypuszczaj powoli.
2. Oddychanie całym ciałem: leżąc na plecach, wyprostuj nogi i trzymaj ręce wzdłuż ciała. Weź głęboki wdech nosem. Wydychając powietrze, unieś głowę i przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Weź kolejny wdech, wracając powoli do pozycji wyjściowej. Nie próbuj mocno napinać mięśni. Ćwiczenie powtórz kilka od 5 do 10 razy.
3. Oddychanie dla relaksu: Usiądź na krześle i oprzyj się wygodnie. Połóż dłonie na kolanach i zamknij oczy. Weź głęboki wdech nosem, lekko i powoli unosząc głowę do góry. Podczas wydychania powietrza ustami, opuszczaj ją miarowo. Chodzi tu o delikatne unoszenie brody, a nie szybki gest podobny do kiwania. To ćwiczenie może doskonale sprawdzić się w momencie, kiedy poczujesz zdenerwowanie. Nie wymaga ono leżenia czy skorzystania z jakiegoś sprzętu. Powolny przepływ powietrza dotleni twój organizm i będzie ci dużo łatwiej skupić się czekających cię zadaniach.
Jeśli pod koniec dnia czujesz napięcie, spróbuj przed snem wykonać te ćwiczenia. Rozluźnisz w ten sposób mięśnie i ustabilizujesz oddech. Dzięki temu łatwiej będzie ci spokojnie zasnąć.