- Jak lucerna granulowana wspiera rozwój młodych koni?
- Współpraca z agencją wynajmu: Kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?
- Jak prać buty? Czy pranie w pralce jest bezpieczne?
- Praktyczny Przewodnik Po Pielęgnacji Samochodu: Od Czyszczenia po Ochronę
- Przez mityczne ziemie Azeroth do dystopijnego Londynu - odkryj światy literackie na Matfel.pl
Po co obliczać wskaźnik masy ciała?
Droga do idealnej sylwetki nigdy nie jest usłana różami. Niestety zwykle wymaga dużych wyrzeczeń i przede wszystkim cierpliwości. Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z dietą to koniecznie musisz najpierw wykonać kilka ważnych kroków, które pomogą Ci ustalić na jakim etapie jesteś teraz i do czego powinnaś dążyć.
Przed wdrożeniem planu chudnięcia warto obliczyć swoje BMI.
Jest to wskaźnik masy ciała, według którego można ocenić czy cierpi się na nadwagę, otyłość czy niedowagę lub dowiedzieć się, że nasza waga jest prawidłowa. Istnieje mnóstwo stron internetowych, które oferują skorzystanie z darmowych kalkulatorów. Wystarczy wpisać swoją aktualną wagę w kilogramach oraz wzrost. W obliczaniu wskaźnika masy ciała trzeba też uwzględnić płeć. Od wielu lat istnieją normy odpowiednio dla kobiet i mężczyzn, według których po uzyskaniu wyniku można zobaczyć czy ważymy odpowiednio, czy też należy nieco schudnąć.
Przy układaniu diety wskaźnik masy ciała nie jest jedynym elementem, który powinno się brać pod uwagę.
BMI służy zwykle wyłącznie do tego, aby na samym początku zobaczyć na jakim etapie jesteśmy. Później należy też zrobić sobie zdjęcia sylwetki, najlepiej od przodu i od tyłu. Oprócz tego istotne jest mierzenie obwodów np. ud, ramion i talii. Dzięki temu po miesiącu lub dwóch, kiedy połączy się dietę z aktywnością fizyczną można zobaczyć realne efekty i dodatkowo się zmotywować do dalszej pracy. Dietetyk podczas układania jadłospisu powinien zapytać o rodzaj pracy jaki wykonujemy i ile czasu dziennie spędzamy na wysiłku fizycznym, ponieważ od tego zależy kaloryczność diety. Przed rozpoczęciem procesu chudnięcia warto zrobić sobie nadania krwi, ponieważ problemy z hormonami lub wątrobą mogą utrudniać zrzucanie zbędnych kilogramów.
Dieta. Oprócz diety należy szczególną uwagę poświęcić aktywności fizycznej.
Jednak przy wysokim wskaźniku masy ciała najlepiej skontaktować się wcześniej z lekarzem. Przy otyłości nie można pozwolić sobie na uprawianie niektórych sportów, ponieważ często obciążeniu ulegają stawy a to może doprowadzić do poważnych kontuzji i wykluczenia z jakiejkolwiek aktywności nawet na kilka miesięcy.