Wakacje: Polska czy Chorwacja?

Zwyczajowo wiele osób planuje wakacje z dużym wyprzedzeniem – tak było do czasu wybuchu pandemii koronawirusa na świecie. Zagrożenie epidemiologiczne i choroba zakaźna COVID-19 zmasakrowały wielu ludziom wakacyjne plany. Już w 2020 roku nie było wiadomo na jakich zasadach można planować wakacje, branża turystyczna była zamrażana i gwałtownie odmrażana latem, co generowało zamieszanie w wakacyjnym szyku i niebywałe wręcz tłumy w popularnych miejscach turystycznych. W 2021 roku planowanie wakacji jest zdecydowanie bardziej optymistyczne – ludzie nauczyli się funkcjonować w stanie epidemii, mają dostęp do szczepień, a sam dostęp do testów wykrywających koronawirusa jest łatwy. Ludzie tęsknią za normalnymi wakacjami, więc wiele osób zastanawia się jaki wybór jest lepszy: wakacje w Polsce czy w Chorwacji?

Dla kogo są wakacje w Polsce?

Nie jest żadną tajemnicą, że Polacy dzielą się na tych, którzy kochają wakacje w Polsce i na tych, którzy w ogóle takowych nie biorą pod uwagę. Polacy decydujący się na spędzanie wymarzonych wakacji w kraju po prostu lubią rodzime klimaty i krajobrazy, bardzo dobrze czują się w Polsce i nie szukają zagranicznych doznań lub po wielu zagranicznych wojażach chcą po prostu nasycić się energią Morza Bałtyckiego, polskich gór i jezior. Zaletą takich krajowych wakacji jest stosunkowo bliska odległość od domu. Nawet jeśli do wakacyjnego celu jest na przykład 300 kilometrów, to dojazd raczej nie będzie dla nikogo uciążliwy (bez względu na rodzaj transportu). W Polsce jest wiele cennych zabytków i super atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Dla kogo są wakacje za granicą?

Zagraniczne wakacje są fantastycznym kąskiem dla osób, które chcą mieć gwarancję słonecznej pogody. Polski klimat nie daje takich gwarancji – nawet jeśli przez ostatnie trzy lata latem dominowały upały, to nie ma pewności, że sprawdzi się długoterminowa prognoza pogody. Jednym z ulubionych letnich kierunków jest Chorwacja – jest to kraj wyjątkowo przyjazny dla Polaków, z bogatymi tradycjami, przepełniony malowniczymi krajobrazami i romantycznymi zakątkami. Podróż do Chorwacji nie wymaga zbyt wielkiego poświęcenia – od lat podróżują do tego kraju całe rodziny, by móc cieszyć się ze słonecznych wakacji. Piękny koloryt morza sprawia, że Chorwacja stałą się odpowiednikiem rajskich wysp, które cenowo nie są dostępne dla przeciętnej rodziny. Chorwacja to wakacje na każdą kieszeń – tutaj nie ma drożyzny i zatrważających cen tworzonych w sezonie wakacyjnym.