- Jak prać buty? Czy pranie w pralce jest bezpieczne?
- Praktyczny Przewodnik Po Pielęgnacji Samochodu: Od Czyszczenia po Ochronę
- Przez mityczne ziemie Azeroth do dystopijnego Londynu - odkryj światy literackie na Matfel.pl
- Fotel glamour: jak wprowadzić luksusowy akcent do Twojego wnętrza?
- Uprawa bezorkowa ratunkiem dla roślin w czasie susz
Pokrzywa, jej odmiany i właściwości.
Pokrzywa jest znana jako chwast, roślina, która zazwyczaj po złączeniu ze skórą tworzy oparzenie, swędzenie, czerwone bąble. Jednak to nic złego, na pozór, gdyż daje ona zdrowie. Pokrzywa ma również właściwości lecznicze, jest znana w wielu branżach, jak farmaceutyka i kosmetyki. „Oprócz schorzeń i wad są małżeństwa zdrowe, a nie mające potomstwa. Tym małżeństwom poniższa recepta ziołowa i zalecenia mogą okazać się pomocne.” – Katarzyna Michalak
Jakie są odmiany pokrzywy?
Wyróżnić można takie odmiany pokrzywy jak między innymi Coleus Blumei, ColeusVershafellt. Inne odmiany mało popularne to Płomień Weasleya, Ananasowe Piękno, Klondike, Chwała Luksemburga, Weasley Teipestri, Ognisty Ptak, oraz Royal Scott.
Jak i również zaliczane są do pokrzywy takie odmiany jak jasnota np. gajowiec, różowa, plamista, biała, oraz purpurowa.
Te dwie odmiany Coleus oraz Jasnota są popularyzowane, pielęgnowane ze względu na zawarte w liściach właściwości lecznicze. Odmiany te są również znane w wielu zakątkach świata, na wielu kontynentach ciepłych, tropikalnych i umiarkowanych. Istnieje też odmiana głóg, która jest również częścią odmian pokrzywy.
Jakie są właściwości pokrzywy?
Wśród właściwości pokrzywy można wymienić takie jak na przykład:
- witaminy A,B1, B2, B4, B5, B6, B 9, C, E, K,
- potas, magnez, fosfor, chlor, wapń, sód, pierwiastki baru, miedzi, żelaza, cynku, selenu, glinu,
- chlorofil, flawonoidy, garbniki, fitoncydy, oraz kwasy organiczne.
Liście pokrzywy można zaparzyć i stosować jako okłady, kąpiele, balsamy. Liście działają przeciwzapalnie, hemostatyczne, hemoglobicznie.
Pokrzywa działa również pozytywnie, czyli moczopędnie, przeciwdrgawkowo, na rany, tonizująco. Podawane jako pomocny element przy chorobach gruźlicy, anemii, płuc, zaburzeniach metabolicznych itd.
Jak przedstawia się morfologia pokrzywy?
Morfologia pokrzywy przedstawia się następująco:
- Liście pokrzywy są koloru zielonego, mają kolce na bocznych częściach liścia. Liście są symetrycznie przedzielone na pół.
- Kwiat jest koloru zielonego, ma małe luźne kwiaty, dzielą się one na rodzaj żeński i męski.
- Łodyga jest długa, rośnie czasem na metr, ma pokrycie liśćmi oraz na czubku kwiatem. Łodyga jest czasem pojedyncza a czasem rozgałęziona.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że pokrzywa to wspaniała roślina, pomimo że rośnie na dziko i należy na nią uważać, aby się nie oparzyć. Jednak jej parzące liście to lekarstwo na wiele problemów zdrowotnych.